Bir İnsanı Tanımak

2010

Futbol menejerliği oyunlarını bilmeyenlere kısa bir özet geçeyim: Bir takım seçersiniz, istediğiniz taktiği uygularsınız, beğenmediğiniz oyuncuları satarsınız, paranız ölçüsünde istediğiniz oyuncuları satın alırsınız ve takımınızı kurarsınız. Benim oynadığım oyunda bir de altyapı takımları var. 16-17 yaşında oyuncularınız olur, kiralık verirsiniz gelişsinler diye, veya arada bir as takımda oynatarak geliştirmeye çalışırsınız.

Yıllar önce, Manchester United’la oynarken altyapıda, oyun başladığında (2000 yılında) 17 yaşında olan Jimmy Davis’ten bahsetmek istiyorum. Santrafor oynuyordu, yaşı gereği bir sürü özelliği eksikti ama oldukça yetenekliydi. Man Utd’da forvet oynayabilecek bir oyuncu satın almak isteseniz 20 milyon Euro’dan aşağısı kurtarmaz. Ben de özel antremanlar yaptırıyor, alt liglerin iyi takımlarına kiralıyor, zaman zaman da as takımda oynatıyordum. Bu özel ilginin karşılığını hızla gelişerek gösteren Jimmy Davis’in gerçek hayatta da İngiltere genç milli takımlarında kaptanlık yaparak futbol kariyerinde nasıl ilerlediğini Eurosport’tan takip ediyordum.

Her sene yenisi çıkan bu bilgisayar oyununun o seneki versiyonunu aldığımda ilk iş Jimmy’ye bakmaktı. Çünkü artık onu tanıyordum. Yaşını başını biliyor, hangi antremanları yapmasının iyi olacağını söyleyecek kadar yakinen takip ediyordum gelişmesini.

Ben oyundan takip ederken aldığı yaşları, gerçek dünyada bazı bazı as takımın yedeği olmayı başarıyor, bazen de nispeten kolay veya önemsiz maçların kadrolarına giriyordu.

PAF takımda sürekli oynayan ve takımın ağır toplarından Jimmy Davis, ilerleyen yıllarda Manchester United alt yapısının şöhretini haklı çıkaracak bir potansiyel ve gelişim sergiliyordu. Bense bilgisayar oyununda hızla geçen senelerin, gerçek hayatın hızıyla farkını, hayal gücümle dolduruyordum: Jimmy Davis as takıma yükseldi, Jimmy ilk maçında iki gol attı, Jimmy İngiltere A milli takımına yükseldi…

Jimmy’nin ismini kimse bana söylememişti. Yani onu ilk keşfeden olmanın haklı gururunu yaşıyordum bir yandan da. Oyunun gerçekle çok denk düştüğü bir yanı bu. Yıllar boyu Jimmy Davis’i izleyecek, 17 yaşında altyapıdaki (oyundaki) halini ve 18 yaşında İngiltere genç milli takımdaki halini hatırlayıp, sanki gelişimi benim marifetimmiş gibi keyiflenecektim. Üstelik her şeyden öte, ülkem dışında tuttuğum takımın oyuncusuydu, bir gelenin başarılı olunca sonuna kadar kalmasının adet olduğu Manchester United’ın oyuncusuydu.

3 sene sürdü bu mesele. Biliyordum ki Man Utd menejeri, gelişmesini beğendiği futbolcuları kiralık verir alt liglere; maç pratiğini antremandan yukarda tutar çünkü. Merak ediyordum niye kiralık vermiyor Jimmy’yi diye.

Man Utd web sayfasından bir haber geldi bir gün e-mail’ıma. Özetleri okumadan girdim sayfaya her zamanki gibi.

Jimmy Davis kaza yapmış.

Kiralık verildiği takıma kendi arabasıyla giderken.

 

***

 

Bir insanı tanımak nedir tam olarak? Yüzünü ne kadar sık görürseniz o kadar mı yakından tanımış olursunuz? Yoksa hakkında ne kadar çok laf duyarsanız mı? Şöhretli bir insan öldüğünde çok üzülmemiz normal mi? Yoksa sanal olarak da olsa, emek verirseniz mi?

Jimmy Davis yok artık çocukça oyunlarımda. Artık futbol menejeri olduğumda eski heyecanı duyamıyorum desem abartmış olmam. Artık oyun hem daha gerçek, hem de hiç gerçek değil. Ne demek istediğimi bilmiyorum, bir şey demek istemiyorum çünkü.

Ben bir insanı tanıdım yalnız, onu biliyorum. Her sene başında oyunun yenisini alınca bir senede ne kadar geliştiğini inceledim. Oyunda yaptıklarıma verdiği profesyonelce tepkiler, takıma alınca mutlu olması, kesince üzülmesi gibi insani tepkilerin simülasyonu, onu benim tanıdığım insanlardan biri yaptı. Eurosport’un genç milli turnuvaları yayınlaması tabi ki cabası.

Tanınmış bile değildi henüz, şöhretli hiç değildi. Ama işte, benim oyunlarımda yıllar geçince çok sağlam bir forvet oluyordu. Bazı bazı banko oynuyordu.

17’sinde oyuna başlayıp 24 yaşına gelene kadar süren oyunlarda harcadığım zamana emek diyebilir miyiz?

Haberi alınca gözlerim dolduğuna göre, 7 yıl sonra bunları yazabildiğime göre evet.

Jimmy Davis.

1982-2003.

 

 

 

2 comments

  1. Eline sağlık. Bolca menejerlik oyunu oynamış bir kişi olarak çok iyi ifade ettiğini düşünüyorum durumu. İstemsiz bir şekilde bağ kuruyorsun sanal ortamdaki futbolcularla ve sonrasında gerçek hayatta takip etmeye başlıyorsun.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s