“Kara Balo” Oluşumundan Haberdar Mısınız?

Dünya tarihi yasaklarla doludur. Hep kontrol edenler ve edilenler olarak ikiye değil de, yöneten azınlık ve yönetilen çoğunluk olarak tuhaf bir ayrım içerisinde yaşayagelmişiz. Bence bu kadar kalabalık kölelerin bu kadar az sayıdaki yönetene boyun eğmesi hep bir bıçak sırtı meseledir, belki de bu kadar korkak olmalarının nedeni de aynen budur!

En büyük yasaklar adı konulmamış; hiç bahsedilmeyen yasaklardır.

Çünkü yasak değillerdir, yasaklamak gerekmez.

Yok sayılarak oto-sansüre sokulmuşlardır ve sistematik olarak dışlanırlar.

Kara Balo, bu şekilde yeraltına belki yüzyıllar önce inmiş, belki de zaten orada doğmuş ve hep orada kalmış Gothic, Fetish, Industrial, Steam Punk gibi kültürlerin nefes almaya çalışmasının bir sonucu olarak ortaya çıkmış.

Ben şahsen hiçbir ‘event’e katılmadım ve şimdilik katılmayı düşünmüyorum, benim zevk ve eğilimlerime direk olarak hitap eden bir oluşum değil, ama insanların, birilerinin, özgürlüklerinin zararsızca ve keyifle tadına varması birilerinin bir yerlerde kazandığı anlamına geliyor bence. O yüzden blog’umda paylaşarak yer ve değer veriyorum.

***

Sistem hiçbir şeyin gerçek kimliğini ve gerçek değerini, özniteliklerini önemsemez. Sadece satıştaki ederine bakar. Eminim bugün dünyada 5 milyar insan yukarıda saydığım konulara ilgi duyuyor olsaydı billboardlar, Tv reklamları Fetish’ten, Gothic’ten geçilmezdi ve reklam ajansları bu konuların ne kadar da yüksek erdemler taşıdığından dem vuran kampanyalar yaparlar, aileler biricik çocuklarını bu konseptlerle belki de okul öncesi eğitimde bile tanıştırabilirlerdi! (Abarttım mı? 😉

Günümüze kadar hala yeraltı kültürü olarak kalmış olması basitçe bir nüfus sayımı meselesi de olsa bu sistematik dışlanmaya ve sansüre boyun eğmemek, başlı başlına devrimci bir eylemdir! Görünürde siyasi bir kimlik taşımayan bir oluşumdan bahsediyoruz ama ideolojilerin üstünde, bir otoriter sınıfa ve onların baskıcılığına önce kendi içinde, sonra sosyal hayatta karşı gelmek herhangi bir ideolojiye ait olmayı zaten gerektirmez: Baskı varsa, karşı çıkanlar da her zaman olacaktır!

Bu noktada belirtilmesi gereken, doğası gereği bu tür marjinal oluşumların her zaman başkaldıran bir niteliği olması kaçınılmaz gözükürken, aslında üyelerinin hiç böyle bir niyeti olmamasının da bir çelişki olmadığıdır. Sadece keyiflerini, eğilimlerini, zevklerini, ne yazık ki toplumda bulamadıkları bir özgürlük ve güven ortamı içerisinde yaşamak, her insanın doğuştan getirdiği hakkı olmalıdır.

***

Kara Balo bu gerekli güven ve özgürlük ortamını sunmaya çalışan bir oluşum. Kapalı kalmaya özen gösteren, büyüme ve ticari bir gelir kaygısı taşımayan, kendi üyelerinden ve onların ilgi alanlarından başka bir güdümlenmesi ve ajandası olmayan bir oluşum.

İyi Eğlenceler!

http://www.karabalo.org

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s