Aradığınız Erkeğe Ulaşılamıyor!

Erkek arıyorsunuz, evlenilecek olsun eğlenilecek olsun fark etmiyor. Her zaman aynı erkeği arıyorsunuz. Nazik olsun, kibar olsun, kültürlü, zeki, yakışıklı olsun, Zengin de olsa süper olur, söylemek ayıptı bir ara artık o da yok. Zengin de olsun yani, ya da olacak olsun, geleceğe yatırım yapalım. Bunların hepsinin ötesinde ama, bir beklentiniz var ki beni delirtiyor, bu yazının da sebebi o zaten.

 

Aradığımız erkek 2 boyutlu olsun!

Bu ne demek?

 

Poster istiyorsunuz, rock yıldızı istiyorsunuz, sahnede olan bir adam, hep performans veren, en iyi performansını 7/24 veren bir adam istiyorsunuz.

Çünkü gerçek bir ilişki istemiyorsunuz. İlişki değil istediğiniz, AVM’ye gidip bir dükkandan mal alır gibi adam almak istiyorsunuz, paketlenmiş bir mal, hediye paketi yapılmış olsun istiyorsunuz ve hiçbir zaman o paketi açmamak istiyorsunuz.

Hep güzel gözüksün, hep işlev görsün, ama hiç sorun çıkarmasın, yormasın istiyorsunuz.

Peki bir adamla, bir insanla bir hayatı paylaşmak, ilişki yaşamak nedir? Adamın dünyayı fethetmesini sahne performansına benzetirsek, sahnenin öncesinde hazırlıklar var, kıyafet seçimi var, konseri çıkaracak kadar sağlıklı olması için özbakımı var… Bir erkeğin de bir kadın kadar geniş bir iç dünyası var, hayal dünyası var ve aslında planları, hayalleri, hayal kırıklıkları, üzüntüleri, yalnızlıkları var. Kaybetmiş bir adamın yanında olmayı hiçbiriniz istemiyorsunuz, güzel ama sürekli kazanan bir adama siz ne vereceksiniz?

Bir adamın hep bir şey yapmasını istiyorsunuz, yapan kişi o olacak ilişkide, hem dış dünyada, hem de ilişkide. Siz de sanki hizmeti satın alan olacaksınız, size ne kadar iyi davranılıyorsa, size ne sunuluyorsa adam da ilişki de o kadar iyi oluyor.

Oysa içinizdeki size, adam böyle olunca dokunamıyor. Siz de onunkine dokunamıyorsunuz. Gerçek bir iletişim yok, birbirine Tv projesi sunar gibi, pazarlamacı gibi konuşan çiftler ortaya çıkıyor. Gerçek ilişki tabi ki bu değil, birlikte yaşamak tabi ki bu değil.

Bu yazıyla amacım seksist bir yaklaşım değil. Herkesi, her kadını, her erkeği ve her ilişkiyi kastetmiyorum. Ama bu çizdiğim resim yaygın bir tipoloji, bir yozlaşma. Böyle tipte bir kadın var yani. Erkekten sürekli alıyor, ve karşılığında verdiklerine de kendi karar veriyor, belki bildiği kadar veriyor ama sonuçta ihtiyacı olanı vermiyor.

Kadını tanımayan erkek ve erkeği tanımayan kadın çok var. Oysa bana çözüm çok basit görünüyor.

“Kadın şöyledir”, “erkek şöyledir” diye yapılan tanımlamalar genelde bana yanlış görünüyor. Çünkü anlatılanlar hep bir insan hali, ve bu hallere kadın ya da erkek her insan girebiliyor. Çünkü erkek ya da kadın olmak ‘insan’ sıfatını içine alan daha büyük bir küme değil. İnsan ilk ve en büyük kümedir, erkek veya kadın, ya da cinsel tercihimiz alt kümededir, geniş varlığımızın bir parçasıdır sadece.

Hislerimizin adları neler? Yalnızlık, başarısızlık, gururumuzun incinmesi gibi durumlar ve hayat gerçekleri, insana aittir, kadına veya erkeğe değil.

Karşı cinse insan değilmiş, başka bir canlı türüymüş gibi hep farklılıklar bulmaya kafayı yormaktansa ortaklıkları bulmaya kafayı odaklamak ancak çözüme götürecektir. Günün sonunda, cinsiyet simülasyonundan çıkmanın başka yolu yok.

Evet erkeklerin de 3cü boyutu var, derinliği var, duyguları var. Aynı kadınları cinsel obje olarak gören ve öyle davranan erkekler olduğu kadar, erkeklere de yine bir meta gibi davranan, diğer örnekteki gibi direkt bir cinsel obje olmasa da aynı o kadar narsistik bir işlev bulmaktan öteye gidemeyen bu yaklaşıma, tutuma da sevgi diyemiyoruz.

Aradığınız erkeğe, işte bu yüzden ulaşılamadı bugüne kadar.

Görmeyi bilmiyorsunuz, çünkü yanlış bakıyorsunuz.

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s